Nevia Huzurevi

Ankara ili merkezde, “Çankaya” ilçesinde bulunan; “Nevia Huzurevi” hakkındaki detaylı bilgiler, huzurevi hizmetleri, kalma şartları, varsa huzurevinin fotoğrafları, adresi, telefonu ve iletişim bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz.

Ülkemizde yaşlıların korunması, bakılması ve gereksinimlerinin karşılanması amacıyla hizmet veren kuruma huzur evi denilmektedir. Sürekli bakım ve rehabilitasyona ihtiyaç duyulan hasarlara destek olunması, ihtiyaçlarına cevap verilmesi amacıyla çeşitli görevleri ve yükümlülükleri üstlenmektedir. Türkiye içerisinde modern topluma ayak uydurmanın getirilerinden birisi de çekirdek aile yapısının kabul edilmesidir. Aynı zamanda evlerin küçülmesi, yaş ortamlarının yükselmesi gibi daha birçok sebep de huzurevlerini zorunlu kılmaktadır. Aynı zamanda hastaların hastalık ve bakımlarının sürekli olarak takip edilebilmesi, yalnız yaşayan hastaların yalnızlık korkusunu yenmesi gibi pek çok artıya yer verilmektedir. Huzurevleri, altmış yaş üstü insanların kendi yaşıtlarıyla sosyalleşebileceği, yalnız yaşamdan kurtulabileceği kurumlar olarak tanımlanmaktadır.

Nevia Huzurevine Kabul Edilme Şartları Nelerdir?

Darülaceze Müdürlüğü’ne başvuru yaparak, huzurevlerinde kalmak isteyenler başvurularını Sakin Kabul ve Sosyal Hizmetler Şefliğine yapmaktadır. Başvuruların yapılmasının sonucunda sosyal çalışmacılar tarafından çeşitli incelemeler uygulanmaktadır. İncelemelerin sonunda kabul edilme şartlarına uygun olan kişiler, istenen belgeleri tamamlayarak Kabul Komisyonu’na sevk edilmektedir. Kabul Komisyonu, kişilerin hazırlandığı belgeleri değerlendirmeye almaktadır. Uygun olan kişiler için de kuruma kabul işlemleri yapılmaktadır. Huzurevi başvurusu için de birey kendisi ulaşabileceği gibi ilgili kişiler tarafından da iletişim kurulması mümkündür.

Nevia Huzurevi Başvurularında Aranan Şartlar Nelerdir?

Devlet huzurevlerine başvuru yaparken uyumlu olunması gereken bazı şartların olduğu bilinmektedir. Bunlardan bahsetmek gerekirse kişilerin altmış yaş ve üzerinde olması istenmektedir. Kendi kendine bakabiliyor olması, yaşamsal ihtiyaçlarını kendisinin karşılayabilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda yaşlı bireyin akıl sağlığının yerinde olması, bulaşıcı hastalıklara sahip olmaması gibi durumlar da öne çıkmaktadır. Kişi alkol veyahut uyuşturucu gibi bağımlılıklar da bulundurmamalıdır.

Huzurevi başvurusu yapacak olan kişiler, devletin sunduğu imkânlardan faydalanabilmek için sosyal ve ekonomik konularda ihtiyaç sahibi olmalıdır. Tüm bu detayların sağlanıyor olmasının yanı sıra kişiler için ırk, dil, din, cinsiyet ve siyası görüş ayrımı yapılmamaktadır. Aynı zamanda geçmiş zamanlarda almış olduğu mahkûmiyet cezaları da huzurevinde kalmasına engel değildir. Kişinin bu şartları sağladığı belirlendikten sonra bazı evrakların getirilmesi gerekmektedir. Bunlar;

  • Huzurevi başvurusu dilekçesi,
  • Maaş ve gelir durumunu gösteren bir belge,
  • Kimlik belgesi,
  • Bireyin herhangi bir sağlık sorununun olup olmadığını gösteren doktor raporu olarak sıralanmaktadır.

Darülaceze için başvuru yapmak istediğiniz zaman ise öncelikli olarak huzurevine gidip başvuru dilekçesini doldurmanız gerekmektedir. Başvurularınızı “Alo 183” hattını arayarak da yapabilmeniz mümkündür. Aynı zamanda kişinin önemli sağlık sorunları var ise evden alınması da Nevia huzurevi için verilen hizmetler arasında yer almaktadır.

Nevia Huzurevi Hizmetleri Nelerdir?

Ülkemizin pek çok noktasında kurulu olan huzurevi hizmetleri kapsamında farklı birçok seçenek yer almaktadır. Hem kurum içerisinde hem de kurum dışında yerine getirilebilecek sosyal faaliyetler bulunmaktadır. Bunlar, bayram etkinlikleri, doğum günleri, geziler ve piknikler olarak çeşitlendirilmektedir. Aynı zamanda huzurevi sakinlerinin sosyal hayata çok daha kolay, hızlı bir şekilde uyum sağlaması için çeşitli proje çalışmaları yürütülmektedir. Yaşlıların sağlık durumlarının iyileştirilmesi için egzersiz ve spor gibi çalışmalar yapılmaktadır. Huzurevi sakinleri için manevi eğitimlere de yer verilmektedir.

Huzurevi içerisinde beslenme hizmeti, diyetisyen gözetimi ile sunulmaktadır. Üç ana öğün ve iki ara öğün olacak şekilde, toplamda beş öğün yemek verildiği bilinmektedir. Ek olarak kurum sakinlerinin faaliyet gösteren kafeteryalardan hizmet alabilmeleri de mümkündür. Huzurevleri kapsamında muayene ve tedavi hizmetleri de mevcuttur. Yaşam evi sakinlerinin muayenelerinin periyodik olarak yapılabilmesi sağlamaktadır. Bunun için de kurum bünyesinde bulunan diş hekimleri, aile hekimleri, fizik tedavi uzmanları ve psikiyatrist gibi doktorlarla düzenli sağlık hizmeti sunulmaktadır. Hastalıkların detaylı olarak tetkik ve tedavi edilmesi gerektiği durumlarda ise ilgili sağlık kuruluşlarına yönlendirme yapılmaktadır. Kurumum bünyesindeki her bir sakin için yapılan tedaviler de ayrıntılı olarak takip altına alınmaktadır.

Ankara Huzurevleri içerisinde bulunan Nevia Huzurevi hakkındaki detaylı bilgi içeren makalemiz size faydalı olmuştur. Nevia Huzurevi ile ilgili sorularınız ve yorumlarınızı, aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Nevia Huzurevi

İletişim Bilgileri

Adres: Yukarı Dikmen, 635. Sk. No:7, 06450 Çankaya/Ankara
Telefon: (0312) 442 45 55

 
İlk Huzurevi Yorumunu Siz Yapın

Huzurevi İçin Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.


*